sevia
29 اسفند 1401 - 12:04

بهارگردی در دیار ماه و مه/ کلکسیونی از جاذبه ها در روستاها

ساری- عقربه های سال به ساعت و ثانیه رسید اما نبض زمان با بهارگردی در روستاهایی که میان ماه و مه واقع شده است از حرکت می ایستد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: شمارش معکوس برای عید آغاز شد و مسافران بهاری آهنگ سفر کوک کردند تا از مناطق دیدنی مازندران بازدید کنند، مازندران کلکسیونی آز رنگ‌ها و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی است که هر سال گردشگران زیادی را به خود می‌خواند، از مناطق کوهستانی و ییلاقی آن، دشت‌های سبز و رنگارنگ گرفته تا جاذبه‌های طبیعی نظیر قله دماوند که همانند دیو سپید آرام گرفته، بخشی از جاذبه‌های طبیعی استان است.

تالاب‌ها و آبشارهای زیبا که گردشگران زیادی را به سوی خود می‌خواند و روستاهایی که میان ماه و مه آرام گرفته‌اند از جاذبه‌های هستند که نبض زمان در آنها از حرکت می‌ایستد و هر سال در ایام نوروز مسافران زیادی برای دیدن جاذبه‌ها به این مناطق سفر می‌کنند.

از غرب تا شرق استان، از گلوگاه گرفته تا رامسر بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ روستا در مازندران وجود دارد و این روستاهای پر جاذبه با داشتن مناظر طبیعی و چشم نواز، تابلوی زیبایی از نقش و نگارها را فراروی گردشگران نوروزی باز می‌کند، در ارتفاعات جنت رودبار و مناطق دوهزار و سه هزار تنکابن و رامسر روستاهای کوهستانی زیادی وجود دارد که این روستاها مهد تاریخ و تمدن و فرهنگ به شمار می‌رود.

برای سفر به این روستاها باید مسیر پر پیچ و خم و ییلاقی را به سمت بالا دست و یا ارتفاعات بیش از ۲۰۰۰ متری از سطح د ریا پیمود و با عبور از گردنه‌ها و مسیرهای کوهستانی، تابلویی پیش روی نقش می‌بندد که تکه از بهشت در روی زمین است.

بهارگردی در دیار ماه و مه/ کلکسیونی از جاذبه ها در روستاها

طی سال‌های اخیر روستاها به عنوان مقاصد جدید گردشگری در مازندران معرفی شده است و هر سال شمار قابل توجهی از گردشگران برای بازدید به این مناطق سفر کنند، علاوه بر این طی چند سال اخیر در ستاد اجرایی خدمات سفر کمیته‌ای به نام کمیته روستایی و دهیاری‌ها فعال شده تا ارائه خدمات رسانی به مسافران نظام‌مند و ساماندهی شود.

مازیچال، روستایی در ابرها

مازیچال یکی از روستاهای زیبا و خیره کننده مازندران است که در ارتفاعات کلاردشت واقع شده است، پوشش جنگلی و عبور از جاده کوهستانی، مازیچال را برای هر رهگذری زیبا و رویایی می‌کند، خانه‌های ییلاقی ها و گلی و گله‌هایی که در دشت‌های منتهی به این روستا چرا می‌کنند، فرصتی جدید را برای گردشگری نوروزی فراهم می‌کند.

این روستا در نوروز نیز همانند دیگر فصل‌ها طرفداران زیادی برای گردشگری دارد، مسافرانی که از اقصی نقاط کشور کشور خود به این منطقه می‌رسانند تا به دور از دود و دوم ماشین، ساعت‌هایی طلایی از سال را در این منطقه به طبیعت گردی بپردازند.

محمد احمدی یکی از گردشگرانی که خود را به کلاردشت رساند و قصد عزیمت به سمت روستای مازیچال دارد، به خبرنگار مهر می‌گوید: مازندران مناطق زیادی برای گردشگری دارد که برای دیدن آن باید روزها و هفته وقت گذاشت.

وی با عنوان اینکه مازیچال یکی از مناطق بکر گردشگری در استان است، اظهار داشت: این منطقه زیبای گردشگری ناشناس مانده است و باید متولیان امر برای معرفی آن برنامه ریزی کنند.

فیلبند

از فیلبند نیز به عنوان سرزمین رویایی و روستایی در میان ماه و مه یاد می‌شود، این روستا یکی از پر جاذبه ترین مناطق گردشگری مازندران است، هوای خوش بهاری و خنکای نسیم جسم و جان را آرام می‌کند و هر رهگذر و مسافری را مسحور و مجذوب خود می‌کند.

برای رفتن به روستای فیلبند باید مسیر جاده هراز را ۵۰ کیلومتر به سمت گزنک و ۲۵ کیلومتر به سمت آمل بپیماید و بعد از رسیدن به سنگچال تابلوی فیلبند دیده می‌شود و از آن پس باید ۱۸ کیلومتر طی کرد تا به سرزمین رویایی ماه مه رسید، روستایی که میان ابرها پنهان شده است و زمان در آن معنی ندارد.

آلاشت

آلاشت نیز از دیگر مناطق ییلاقی و روستای مازندران است که این منطقه روستایی هم در میان ابرهای سیال �هان شده است، آلاشت از توابع سوادکوه محسوب می‌شود و قدمتی ۳۰۰ ساله دارد و تمدن و صنایع گوناگون دستی آن شهره آفاق است و بیشتر گردشگران آن را با بافته‌های داری می‌شناسند.

زنان و مردانی که با دست ساخته‌های خود، آلاشت را شهره آفاق کرده‌اند، چشمه‌های آب معدنی آبشارها طبیعت کوهستانی و جنگل‌های خزری، آن را بیش از دیگر مناطق برای نوروز گردی مهیا کرده است. جعفر امینی یکی از گردشگرانی که به مازندران و به قصد سفر به آلاشت سفر کرده است می‌گوید: تاکنون دو بار به این منطقه زیبا سفر کرده‌ام و هر بار سفر به آن برایم تجربه‌های تازه‌ای داشته است.

وی که به همراه خانواده برای نوروز گردی به استان مازندران سفر کرده است می‌گوید: هر نقطه و منطقه مازندران و خوبی برای دیدن دارد و فرصت نوروز شرایطی را فراهم می‌کند تا از این مناطق دیدنی کنیم.

کندلوس

فرهنگ و تمدن تاریخی یکجا در کندلوس جمع شده است، این روستای نمونه گردشگری با سنگ فرش‌ها، خانه کاهگلی، خانه مینا و پلنگ افسانه کهن ایرانی و مردمانی که گردشگری را به خوبی می‌فهمند، از مناطق بکر و رویایی مازندران حساب می‌شود.

بهارگردی در دیار ماه و مه/ کلکسیونی از جاذبه ها در روستاها

برای رفتن به کندلوس باید مسیر ۶۵ کیلومتری نوشهر و حضور را پیمود، جاده ییلاقی و پر پیچ و خم زیبایی‌های زیادی را همانند تابلوی نقاشی پیش روی گردشگران قرار می‌دهد، با گذر از روستاهای کوهستانی حسن آباد، کینس و عبور از جاده پر پیچ و خم پیچ و خم به روستای کندلوس می‌رسید که با داشتن موضعی طبیعی و مردم‌شناسی، آب و هوای مطبوع و بهاری و مردمانی خونگرم، لذت سفر در نوروز را برای هر گردشگری دوچندان می‌کند.

صادق برزگر مدیرکل میراث فرهنگی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وجود ۳۶۰۰ روستا در مازندران از معرفی سیر و سازمان گردشگری در استان خبر داد و گفت: هر سال شمار زیادی از مسافران برای دیدن مناطق ییلاقی و روستایی استان سفر می‌کنند.

وی افزود: کمیته دهیاری‌ها و روستایی استان در ایام نوروز فعال شده تا خدمات دهی به مسافران ساماندهی نظام مند شود.

وی با اظهار اینکه ظرفیت اقامت مسافران در نوروز یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر رسیده است، افزود: بخش قابل توجهی از این مسافران در روستاها اقامت می‌کنند.

روستاهای مازندران با جاذبه‌های فراوان هر ساله میزبان گردشگران زیادی است و برای رفتن به این مناطق باید از فرصت نوروز و بهار بهره گرفت تا طبیعت پر نقش و نگار استان را در روستاها به نظاره نشست.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1101579